Поврзете се со нас

Евролига

ЦСКА со триумф го најави дербито против Барселона (ВИДЕО)

Објавено

на

blank

Кошаркарите на ЦСКА Москва им се вратија на победите во Евролигата и тоа против Жалгирис кого го совладаа во својот дом со 83-73.

Гостите од Каунас пристигнаа во Москва со голема самодоверба и шест победи во низа во ова натпреваруавње, но со тоа „армејците“ немаа проблем и веќе во првото полувреме направија двоцифрена предност (45-32) која потоа знаеја како да ја задржат иако Жалгирис во неколку наврати опасно се закани.

Џејмс со 21 поени и Шенгелија со 18 беа први стрелци кај победникот, Григонис пак уфрли 16 за Жалгирис.

Следно за првопласираната ЦСКА е дербито со Барселона закажано за 15 јануари. Литванскиот претставник кај го чека ново гостување кај Зенит.

На останатите две средби Панатинаикос го доби Асвел со 88-71 и Баерн Минхен славеше над Зенит со 82-80.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни