Поврзете се со нас

АТП

Циципас преку драма во пет сета до четвртфинале во Мелбурн (ВИДЕО)

Објавено

на

Најквалитетниот грчки тенисер, Стефанос Циципас е последниот патник во четвртфиналето на Австралија Опен и тоа откако во завршниот денешен меч по една вистинска драма и пет сета славеше над Тејлор Фриц.

Американецот двапати водеше со 6-4 и 6-4, Циципас одговараше со 6-4 и 6-3 за да во решевачката битка фаворитот направи брејк во деветтиот гејм за да потоа отсервира (6-4) за конечна победа.

Следен ривал ќе му биде Јаник Синер кој претходно денеска го реши домашниот тенисер Алекс Де Минор со 3-0 со 7-6, 6-3 и 6-4.

Ова се сите парови за четвртфиналнаа рунда:

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни