Поврзете се со нас

АТП

Циципас го надигра Рубљов и дојде до најголемата титула во кариерата (ВИДЕО)

Објавено

на

Стефанос Циципас е освојувач на пехарот на АТП Мастерсот во Монте Карло, резултат до кој дојде по една феноменална недела која ја заокружи со доминација во финалето против Андреј Рубљов.

Најдобриот грчки тенисер потврди дека е во одлично форма, па во завршниот меч го реши Рубљов за 71 минута со 6-3 и 6-3 за најголемиот успех во кариерата. Во третото финале на ова ниво Циципас покажа одлучност, карактер да го направи тој последен чекор и заслужено дојде до првата титула од Серија А.

Со оваа победа Стефанос поведе со 4-3 во меѓусебните пресметки против Рубљов, а во исто време и до првата позиција во трката за пласман на завршниот турнир во Торино.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни