Поврзете се со нас

Англија

Чудна одлука на Солскјер, познато зошто Де Хеа ќе ги пропушти натпреварите во месец март

Објавено

на

blank

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Оле Гунар Солскјер донел навистина чудна одлука поврзана со Давид Де Хеа.

Во текот на вчерашниот вест излезе информација која потврди дека Давид Де Хеа поради лични причини ќе биде отсустен од Манчестер Јунајтед во следниот период, а во истата вест се велеше дека од клубот му посочиле на Дин Хендерсон да се подготвува да ги брани сите натпревари за клубот овој месец.

Сега стигна и потврда на првичните гласини дека Де Хеа добил слободен период да биде со својата партнерка Едурне која го очекува првото бебе. И додека голманот не барал голем одмор од Манчестер Јунајтед, Солскјер инсистирал тој да остане крај својата партнерка цел месеци во Манчестер да се врати дури по репрезентативната пауза.

Ова е навистина чуден потег на норвешкиот стратег кој очигледно со ваквото дејствување сака да отвори простор за Дин Хендерсон да се докаже дали заслужува да биде дел од Манчестер Јунајтед.

Доколку 23 годиншниот голман ја зграби приликата која му ја нуди Солскјер, јасно е дека ќе остане прв избор меѓу стативите до крајот на сезоната.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни