Човекот кој ги остави сите зад себе: Ван Дајк е најбрзиот играч во ЛШ (ФОТО)

van dajk

Минатата сезона во Лигата на шампионите заврши со триумф на премиерлигашот Ливерпул, триумф за кој голема заслуга има стоперот Вирџил Ван Дајк.

Ван Дајк беше вистински командант на одбраната, но и лидер на целата екипа која по шести пат во својата историја се искачи на тронот кога е во прашање ова натпреварување. Меѓутоа во оваа успешна сезона Холанѓанецот дојде и до уште едно признание, тој е најбрзиот играч во натпреварувачката 2018/2029.

Имено Ван Дајк на дуелот од полуфиналето со Барселона остварил брзина од  34.5 километри на час со што ги остави зад себе Сане, Вокер и Бејл. На пример Сане против Хофенхајм развил брзина од 34,4 километри на час, а кој се е на најтесниот можете да погледнете на следнава фотографија.

Facebook Коментари