Поврзете се со нас

ВТА

Чешка тенисерка го доби истиот третман како Ѓоковиќ, веднаш спроведена во хотелот

Објавено

на

Чешката тенисерка Рената Ворачова се соочува со истите проблеми низ кои минува Новак Ѓоковиќ во Австралија, а сето тоа поради неважечка виза.

Како што пренесува угледниот медиум „ABC“, тенисерката веќе играла турнир во Мелбурн, па подоцна и била укината визата и таа во моментов била сместена во хотелот за бегалци во кој е сместен и Ѓоковиќ.

Во четвртокот службениците на Австралиските гранични сили ја спровеле во „Парк Хотелот“ иако таа претходно добила медицинско изземање од задолжителното вакцинирање.

Причината за ваквата дозвола била доделена затоа што таа веќе се заразила со коронавирусот во изминатите шест месеци, нешто што очигледно не било валдина причина за да се даде изземање.

Ворачова добила инструкции веднаш да ја напушти земјата, а се уште не е познато дали таа ќе се жали како што тоа го стори Новак Ѓоковиќ.

Одлуката за тоа дали Ѓоковиќ ќе мора да ја напушти Австралија, или ќе му биде дадена дозвола за престој се очекува да биде донесена во понеделник.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни