Поврзете се со нас

Свет

Червар лут на Гобац: Тој ме смени затоа што мисли дека е татко на ракометот!

Објавено

на

Хрватска немаше добар настап на Светското првенство, односно резултатите не ги задоволија очекувањата на јавноста и федерацијата, па селекторот Хрвоје Хорват заработи отказ и на негово место беше назначен Горан Перковац.

Меѓу оние кои настрадаа по Мундијалот во Полска и Шведска беше и легендарниот Лино Червар кој ја извршуваше функцијата на координатор на машките репрезентации, човек по чиј извештај беше разрешен токму Хорват.

Беше решено да се укине функцијата која ја имаше Червар кој во првиот момент беше смирен и кажа една реченица, ама сега отворено го нападна првиот човек на хрватскиот ракомет, Зоран Гобац.

Разочараниот Червар: Ќе кажам само една реченица

-Јас не бев координатор на сениорската репрезентација. Навистина, постои официјален договор што не зборува за тоа и жал ми е. Такви лаги да се зборуваат јавно, тоа е храброст, Тој ме смени затоа што мисли дека е татко на ракометот. Мисли дека јас сум му опасност, а јас не бев опасност за никого. Јас се занимавам со ракомет, пишувам професионални работи, немам амбиција, -порача Лино за „РТЛ“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни