Поврзете се со нас

Англија

Челси платил неверојатна сума за да го ангажира Потер од Брајтон

Објавено

на

Foto:twitter.com/ChelseaFC

Греем Потер беше доведен во Челси како наследник на Томас Тухел, а лондонскиот клуб за него платил неверојатно висока сума.

Челси мораше да му плати отштета на Брајтон за клубот да му дозволи раскинување на договорот и преселба во поамбициозниот клуб, а финансиската пресметка на Брајтон открива дека таа сума изнесувала 21,5 милиони фунти.

Со ваква отштета, Потер стана најскап менаџер во историјата на Премиер лигата и втор најскап на глобално ниво.

Единствено, Баерн Минхен повеќе за тренер, односно половина милион повеќе за да го обезбеди Јулијан Нагелсман од Лајпциг.

Челси засега не може да биде презадоволен од резултатите под водство на Потер, но барем засега тој има поддршка кај раководството на клубот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни