Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Чех првпат ја виде прославата од незаборавното финале осум години подоцна, Дрогба веднаш му одговори (Фото)

Објавено

на

Официјалниот Твитер профил на Челси се наврати осум години во минатото и се потсети на незаборавната титула во Лигата на шампионите, трофеј со кој тимот предводен од Ди Матео стана прв клуб од Лондон со најпрестижниот трофеј во Европа.

Денеска се наполнија точно осум години од неповторливиот 19-ти мај за фановите на Челси, а посебно среќни беа оние кои беа во Минхен и кои одблиску го следеа херојското издание на нивните миленици во домот на моќниот Баерн.

Дидие Дрогба беше вистински јунак со израмнувачкиот гол во регуларниот дел и со клучниот пенал, но дефинитивно, круцијална улога одигра и Петр Чех кој одбрани и пенал во дополнителните 30 минути игра.

Токму чешкиот голман го имаше најинтересниот коментар денеска, бидејќи откри дека сега за првпат го гледа славјето од соблекувалната.

– За жал ова е првпат како го гледам славјето во соблекувалната бидејќи јас не можев да бидам таму… Бев во собата и чекав да ми биде направен допинг тест, – се пожали Чех, на што Дрогба му возврати.

– Ти беше несреќен, но јас бев запален…….

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни