Поврзете се со нас

Шпанија

Чави застана во одбрана на Гави: Кога е игра за Шпанија е прекрасен, а кога игра за Барса….

Објавено

на

Foto: twitter.com/FCBarcelona

Чави Ернандес непрекинато испраќа пофалби за Гави и во преден план го става интензитетот и силата која ја презентира на средината на теренот, но денеска мораше да го брани талентираниот фудбалер кој во последно време е окарактеризиран и како доста груб и валкан играч.

Дел од јавноста и фудбалските фанови сметаат дека Гави знае да биде преостар и невнимателен во одредени стартови, но Чави е уверен дека овие приказни се создадени само да се изврши непотребен притисок врз младиот играч кој има само 18 години.

– Написите за неговата груба игра изгледаат навистина глупаво. Има судија кој одлучува за потезите на фудбалерите и нема потреба да се навлегуваа во оваа тема. Гави треба да остане мирен.

– Всушност, тој е жртвата во најголем дел од случаите. Него му правата многу прекршоци, а него му свират навистина малку. Кога игра за Шпанија сите велат дека е прекрасен, а кога игра за Барса, велат дека претерува.

– Тој е пример за храброст и интензитет, а кога е во Барселона, не добива таков третман. Уште помалку ако продолжиме да победуваме. Само барам од него да остане мирен, бидејќи станува збор за играч кој нема граници. Треба да продолжи да игра со истата страст и храброст, – вели Чави.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни