Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Чави Пасквал: Немавме среќа во завршницата

Објавено

на

За „Дерби“ од Келн,
Александар Табаковски

Барселона го загуби првиот натпревар во меѓусебните дуели со Вардар, а тоа се случи во најнезгоден момент, поточно во полуфиналето на Ф4 турнирот во Келн. Тренерот Чави Пасквал по натпреварот упати комплименти и за своите играчи, иако мораше да им честита на противниците.

– Одигравме до крај неизвесен натпревар. Горд сум на моите ракометари, задоволен сум од начинот на кој ги извршуваа задачите на оваа средба, детали го решија победникот. Вообичаено таквите удари не треба да дозволиме да бидат упатени, но овојпат немавме среќа. Сепак, радува што овој натпревар ќе биде големо искуство за помладите ракометари, – потенцирал тренерот на Барселона на прес-конференцијата по натпреварот.

– Поразот е болен, направивме се што требаше на теренот, одигравме добро, ги следевме и советите и стратегијата на стручниот штаб. Сепак, Вардар повторно беше подобар и стигна до победата, – изјавил искусниот Виктор Томас.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни