Поврзете се со нас

Свет

Чаби го избра најдобриот играч за врска на сите времиња и ги стави Иниеста, Чави, Модриќ и Крос во втор план (Видео)

Објавено

на

Foto:x.com/bayer04fussball

Чаби Алонсо почна да импресионира како новопечен фудаблски стручњак и оваа година испиша историја, бидејќи стана првиот тренер кој му ја донесе шампионската титула на Баер Леверкузен.

Шпанецот го урна митот наречен „Неверкузен“ и оставри историски успех како тренер на „фармацевтите“, па во период кога е најпопуларен поради своите тренерски квалитети, Чаби реши да одговори и на една анкета поврзана за играчи кои одбележаа неколку ери во средниот ред.

Додека беше активен, Алонсо важеше за еден од најдобрите деструктивци во светот, но говорејќи општо за позициите во средниот ред, Чаби има само еден јасен фаворит.

Тренерот на Леверкузен го избра Зинедин Зидан како победник во сите „директни дуели“ кои му беа понудени како опција, па Зизу го стави пред Иниеста, Чави, Модриќ, Сколс, Бекам, Пирло, Де Брујне, Џерард, Бускетс, Крос и други…..

– Тој е мојот фаворит, – порача Чаби.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни