Поврзете се со нас

Свет

Чаби Алонсо му додели два фантастични епитети на Гвардиола

blank

Чаби Алонсо во својата богата кариера имаше можност да соработува со страшни тренерски имиња, примери кои дури и него го натераа да влезе во истите води и да почне таква епизода во својот живот.

По завршувањето на професионаланта играчка кариера, Чаби се насочи кон изучување на тренерските предзивици и сега е предводник на вториот тим на Реал Сосиедад, но бидејќи во последно време го поврзуваа и како потенцијален кандидат за помошник на Пеп Гвардиола во Манчестер Сити, Чаби одлучи да даде опис за својот ментор од Баерн Минхен.

Алонсо не даде коментар за шпекулациите кои ги пишуваат медиумите, но затоа му додели два фантастични епитети на својот сонародник кој навистина внесе неколку иновации во фудбалот во последниве десет години.

– Пеп правеше визуелизација за натпреварот пред да се одигра. Ни кажуваше, денес ќе се случи ова, и потоа навистина се случуваше тоа што ќе го каже.

– Бевме чекор пред противникот со неговите подготовки, можевме да направиме прогноза што ќе се случи на теренот. Тој е фудбалски гениј и визионер, – порачува Чаби.

Продолжи
Реклама
Реклама
Реклама

Facebook