ТЕНИС

ТЕНИС

delpo-nole
АТП

Хуан Мартин Дел Потро својот најдобар тенис во големото финале на Ју-Ес опен го прикажа во вториот сет во кој не ги искористи своите шанси да му зададе незгоден удар на Новак Ѓоковиќ, а неискористените брејк шанси на ...
serena-sudija
ВТА

Нервозната комуникација меѓу Серена Вилијамс и судијата Карлос Рамос во женското финале на Ју-Ес Опен донесе веројатно и одлучувачки казнен гејм во корист на ривалката на американската тенисерка и предизвика многу реакции во тениската јавност. Вилијамс го обвини ...
djokovic
АТП

Четвртиот грен слем турнир во 2018 година „Ју-Ес Опен“ заврши со триумфи на Новак Ѓоковиќ и Наоми Осака во најважните конкуренции, но овој голем настан освен квалитетен тенис донесе и маестрални потези и поени. Меѓутоа десет од нив ...
2018 US Open - Day 12
АТП

Новак Ѓоковиќ имаше ужасен старт на сезоната и никако не можеше да ја пронајде формата со која доминираше во светскиот тенис, но затоа со изданијата во последните два месеци и тоа како потсети на најдобриот Ноле, освојувајќи три ...
nole-us
АТП

Новак Ѓоковиќ изминатава вечер стигна до својата трета грен слем титула на Ју-Ес опен, турнир со која ја збогати својата ризница на трофеи во неверојатната кариера, па така сега истата број 14 трофеи од најголемите четири турнири. Србинот ...
djoker-delpo
АТП

Новак Ѓоковиќ ја освои својата трета титула на Ју-Ес опен, откако рано утрово во исклучително позитивен меч за него, не му даде никаква шанса на Хуан Мартин Дел Потро над кого славеше со 3:0 во сетови. Србинот вечно ...
nole-pobeeda
АТП

Новак Ѓоковиќ со игрите кои ги прикажа во завршната фаза на Ју-Ес опен потсети на времето кога едноставно доминираше во светскиот тенис, а такво издание демонстрираше и во големото финале, ниво за кое одговор не успеа да пронајде ...
serena-pokazuva
ВТА

Серена Вилијамс ја придоби американската публика со жалбите кои ги упати кон судијата Карлос Рамос за време на вчерашното финале на Ју-Ес опен, но исто така доби и жестоки критики од неутралните фанови на тенисот поради фактот што ...
federer6
АТП

Андре Агаси останува запаметен како успешен тенисер кој ја заврши кариерата доцна, односно на 36-годишна возраст, а сега вели дека нема да биде изненаден ако Рожер Федерер скоро објави повлекување од тенисот. Швајцарецот веќе има 37 години, а ...
patrickmouratoglou
ВТА

Серена Вилијамс го загуби финалето на Ју-Ес Опен во невообичаена завршница на вториот сет во кој загуби гејм поради неколку казни од судијата Рамос. Американската тенисерка, па и публиката во Њујорк не можеа да се помират со одлуките ...