Екстремни спортови

Екстремни спортови

me
Екстремни спортови

Познатиот македонски алпинист, Георги Петков, починал за време на мисијата за искачување на највисокиот врв во светот, Монт Еверест. Светските агенции ја пренесоа веста од организаторите на искачувањето на Хималаите, а според истата 62-годишниот Петков доживеал срцев удар ...
Photographer Credit:
Mihai Stetcu/Red Bull Content Pool
Екстремни спортови

Светското првенство во авионски трки на слалом патека од 25-метарски воздушни кули кое носи брзини од 370 километри на час привлече вкупно 83.500 гледачи во текот на викендот на своето деби во магичниот Кан, градот на француската ривиера ...
AP-1VDX4D1FS2111_news
Екстремни спортови

Кан, (Франција) – Од својот почеток во 2003, а од 2005 година како светско првенство, Red Bull Air Race предизвикува возбуда кај своите обожаватели низ глобалните дестинации од Њујорк до Лондон и од Австралија до Јапонија. Но овој ...
final4 edmonton canada 2018
Екстремни спортови

Во драматичниот финиш од осумнаесеттата сезона во најбрзиот спорт на лизгалки во светот, бранителот на титулата, Американецот Камерон Неш беше елиминиран во полуфиналната трка поради судир со Австриецот Марко Далаго, во тесниот свиок набрзо по стартот на 455 ...
Photographer Credit:
Andreas Langreiter / Red Bull Content Pool
Екстремни спортови

Тројца мажи и две жени ќе се борат за шампионските наслови за сезоната 2017/2018 на светското првенство во екстремен спуст на лизгалки во големото финале на блескавата сезона – трката на Red Bull Crashed Ice која викендов ќе ...
rbci 2018 marsej
Екстремни спортови

Неверојатни маневри со големи брзини, падови од кои се кршат коски, акција од која запира срцето, но и тркачки изведби поради кои ова издание на Red Bull Crashed Ice беше едно од највозбудливите некогаш видени. Неш експлодираше на ...
marsej najava rbci
Екстремни спортови

Светското првенство во екстремен спуст на лизгалки се враќа на брегот на Медитеранот по трките во замрзнатата Финска, па најдобрите светски лизгачи претстојниот викенд на 16 и 17 февруари ќе се борат за значајни поени во шампионатот. На ...
kajmakcalan1
Екстремни спортови

35-годишниот Александар Миновски, заедно со Калина Велевска кои загинаа на Кајмакчалан вчера во страшна несреќа, ќе останат запаметени меѓу своите најблиски по својата страст кон планинарењето и по тоа што освоија многу планински пространства и врвови, не само ...
Photographer Credit:
Sebastian Marko/Red Bull Content Pool
Екстремни спортови

Браќата Лука и Марко Далаго од Австрија поединечно се изборија за пласман во финалето на втората трка од светската серија Red Bull Crashed Ice одржана во Јиваскила, Финска, а во него се сретнаа со уште една братска двојка ...
Photo credit: Joerg Mitter (Red Bull Content Pool)
Екстремни спортови

Идеалните временски околности во Абу Даби и публиката која вкупно броеше 50.000 гледачи во двата дена од тркачкиот викенд на најбрзата мотоспорт серија на светот, беа одлични предуслови за одличен натпревар, кои во целост ги искористи Американецот Мајкл ...