Екстремни спортови

Екстремни спортови

shon-vajt
Екстремни спортови

Сноубордингот е спорт кој ужива голема популарност изминатата деценија, а тоа го докажува и фактот што најдобрите спортисти имаат можност да се борат и за олимписки медал во неколку екстремни дисциплини. Американецот Шон Вајт е освојувач на два ...
rbcymi 2016 - tips 1
Екстремни спортови

Уникатната авантура во која тричлените студентски тимови ја крстосуваат Европа благодарение на полните џебови со лименки Ред Бул во 2018 година носи нови предизвици за најснаодливите. Македонија во 2016 година за прв пат имаше свои претставници во тројката ...
Photographer credit: Red Bull Content Pool
Екстремни спортови

Од најстори времиња, луѓето осмислувале начини за стокова размена и вреднување на нештата, што било претходница на парите. Познати се легендите за островските народи од Пацификот и Атлантикот, кои за таа цел користеле морски школки. Што поегзотично, тоа ...
red bull can you make it start 2016
Екстремни спортови

Брилијантните смислувачи на активности од брендот Ред Бул го објавија повикот за новото издание на екстремната акција за студенти наречена „Can You Make It“, во која се повикуваат 200 студентски тимови од по 3 члена, да појдат од ...
rbar najava hungary 2017
Екстремни спортови

Стартот на единаесеттата сезона по традиција ќе биде во Абу Даби, а викендот на 2 и 3 февруари е определен за старт на сезоната. Вкупно ќе има осум трки, при што новитет е вклучувањето на францускиот Кан, градот ...
ben marfi pilot
Екстремни спортови

Иако пред еден месец заврши сезоната за 2017 година, подготовките за новата веќе се во полн ек. Најпрва беше лансирана веста за вклучувањето на британскиот пилот Бен Марфи во ростерот составен од 14 пилоти кои се натпреваруваат за ...
Photographer Credit:
Romina Amato/Red Bull Content Pool
Екстремни спортови

Во еден малку веројатен ден на драма, на финалето од светската серија за 2017 година во Лаго Ранко, Чиле, Мексиканецот Џонатан Паредес го изведен најдобриот скок на денот и воедно во својата кариера, со што го совлада шесткратниот ...
Yoshihide Muroya of Japan (C) celebrates with Martin Sonka of the Czech Republic (L) and Pete McLeod of Canada (R) during the World Championship Award Ceremony at the eighth round of the Red Bull Air Race World Championship at Indianapolis Motor Speedway, United States on October 15, 2017.
Екстремни спортови

Јошихиде Муроја мина низ сите фази, од разочарување до делириум на последната трка од светското првенство Red Bull Air Race, откако најпрвин се соочуваше со елиминација во првата рунда кога сите 14 пилоти од Мастер класата возеа дуели ...
Photographer Credit:
Samo Vidic/Red Bull Content Pool
Екстремни спортови

Светското првенство Red Bull Air Race дојде до својата последна станица, но на само една трка до крајот има четири пилоти кои се во конкуренција за насловот светски првак. Кој од нив ќе триумфира на патеката која е дом на светскиот ...
P-20170916-01272_news
Екстремни спортови

Британецот го надмина баксузот со мостовите, додека Американката Карлтон заврши со непостојаната форма со победа на претпоследната станица од скоковите од карпи на Red Bull во Босна и Херцеговина. Англичанецот Гери Хант се врати во владејачката форма и ...