КОШАРКА

КОШАРКА

Irving Kyrie
НБА

Кајри Ирвинг,  кој го доби прекарот ,,човек маска” поради заштитната маска која ја носеше на натпреварот со Бруклин, се  покажа како вистинско решение во победата на својот тим против Бруклин. Тој постигна 25 поени за конечни 102-109, а ...
Stojanovski-Mons
Европски купови

Турскиот клуб Бујукчекмече славеше на незгодното гостување против Монс со 69:64 и со четири победи се издвои на првото место во својата група од ФИБА Европа купот. Војдан Стојановски повторно имаше важен учинок за својот тим, реализирајќи 11 ...
MZT-Karpos
Македонија

Актуелниот македонски шампион МЗТ Скопје го совлада Гостивар со 75:67, со што стигна до четвртата победа во шестото коло на Првата кошаркарска лига и се израмни на табелата со денешниот противник кој има ист скор. МЗТ доминираше во ...
blokotehna-32832900
БИБЛ лига

Македонскиот тим Блокотехна ја оствари и четвртата победа во кошаркарската БИБЛ лига, а денеска славеше на гостувањето кај Академик Бултекс во Пловдив со резултат 86:82. Домаќините имаа предност на полувреме од осум поени, но Блокотехна одигра многу подобро ...
lebron-kuca
НБА

Њујорк Никс на домашен терен изгуби од Кливленд Кавалирс со резултат од 104:101. Најинтересно е што Никси водеа и 23 поени разлика  во еден момент, за на крај, Леброн Џејмс да се разбуди и да му ја донесе ...
zarko-paspalj
Свет

Кошаркарската легенда Жарко Паспаљ го минал најтешкиот дел од рехабилитацијата по мозочниот удар кој го заработи во Сан Антонио, но сепак и натаму треба да применува терапија. Како што објави „Кош магазин“, Владе Дивац кој меѓу првите го ...
mekic
Македонија

Македонскиот репрезентативец Адем Мекиќ повеќе не е член на шампионот МЗТ Скопје Аеродром. Мекиќ и „штрковите“ раскинаа на барање на играчот кој сака да игра во клуб каде ќе има поголема минутажа. Бекот сезонава настапи на четири средби ...
Ratko Varda
Балкан

Поранешната кошаркарска ѕвезда, Жарко Паспаљ имал здравствени проблеми и е хоспитализиран во болница во Сан Антонио. Според специјализираниот портал „Јурохупс“, легендарниот југословенски кошаркар пред неколку дена доживеал мозочен удар и сега се рехабилитира во болницата во Сан Антонио. ...
Al Harford
НБА

Бостон Селтикс не застанува со победите. Овој пат на дневен ред дојдоа Рапторси кои беа поразени минимално  со 95:94. Со оваа победа тие успеаа да ја забележат 12. победа по ред, но, сепак играа без својот лидер Кајри ...
pero so trenerot
Евролига

Македонскиот центар, Перо Антиќ кој се најде на списокот на селекторот Јорданчо Давитков за претквалификациите за Европското првенство ја санираше повредата на листот и ќе може да им се врати на клупските обврски во Црвена Звезда. Имено Антиќ ...