КОШАРКА

КОШАРКА

Doncic2
Свет

Вечерва беше одигран третиот натпревар од борбата за шампион во шпанската кошаркарска лига помеѓу тимовите на Басконија и Реал Мадрид. Басконија од самиот старт на овој дуел тргна навистина офанзивно и во текот на целиот прв период не ...
teo
НБА

Еден од најдобрите српски кошаркари кој минатата сезона се пресели во Лос Анџелес Клиперс, Милош Теодосиќ би можел по само една сезона да ја заврши авантурата во клубот кој се натпреварува во „Стејплс Центарот“. Колку е поблиску НБА ...
baern-basket
Евролига

Вечерва во германската кошаркарска лига беше одигран петтиот натпревар од борбата за шампионска круна помеѓу екипите на Баерн Минхен и Алба Берлин. Натпреварот, кој освен титула во домашното првенство носеше и пласман во Евролигата наредната сезона, започна со ...
lenard
НБА

Екипата на Сан Антонио Спарс немаше сезона за паметење, но по се изгледа тука проблемите и турбуленциите нема да застанат со тоа што бурата ја најави нивниот најдобар и најквалитетен играч Каваи Ленард. Одличниот Ленард поради повреда одигра ...
baskonia-real
Свет

Синоќа во Ендеса лигата беше одигран вториот натпревар од финалето помеѓу тимовите на Реал Мадрид и Басконија, а европскиот шампион ја потврди улогата на фаворит. Кошаркарите на „кралскиот клуб“ го отворија натпреварот и имаа неколку мали водства во ...
milano-trento-g4
Свет

Вечерва во Тренто се одигра шестиот натпревар од финалната серија на италијанската кошаркарска лига, во кој истоимениот тим ја пречека најтрофејната екипа на Апенинскиот Полуостров – Армани Милано. Тимот од Ломбардија борбата за својата рекордна 28. шампионска круна ја започна ...
Shields Shavon
Dolomiti Energia vs Trentino EA7 Olimpia Milano 
Lega Basket Serie A 2017/2018
Finale
Gara 3
Trento, 09/06/2018
Foto Ciamillo Castoria
Свет

Синоќа во Милано беше одигран петтиот дуел од финалето на италијанското Палаканестро, во кое за титулата се борат претставникот во Евролигата, Армани Милано и Тренто, кој се надева на својата прва титула. Милано започна агресивно од самиот старт ...
luka-doncic-3283289
Свет

Актуелниот шампион во Евролигата, тимот на Реал Мадрид, ја започна својата финална „авантура“ во Шпанската кошаркарска лига по втората овосезонска титула, а нивен противник во борба за трофејот е Басконија. Натпреварот беше прилично изедначен од самиот старт, кога ...
fenerbahce-dogus
Свет

Вечерва во „Улкер арената“ во Истанбул беше одигран петтиот меч од финалната плеј-оф серија во турскиот кошаркарски шампионат, а бранителот на трофејот Фенербахче успеа да го победи Тофаш. Од самиот старт на натпреварот, домашниот тим ја презеде иницијативата ...
alba-berlin-2018
Свет

Вечерва беше одигран четвртиот меч од финалната серија во германската кошаркарска лига, каде тимовите на Алба Берлин и Баерн Минхен освен за шампионската круна, се борат и за „резервација“ на последното слободно место во Евролигата наредната сезона. Гостите ...