Европски купови

Европски купови

Karpos-Kalev1
Европски купови

Карпош Соколи успеа да го победи естонски Калев на гостински терен, но сепак доживеа елиминација во кошаркарската Лига на шампиони на ФИБА. Македонскиот претставник денеска славеше со 81:78 во Талин, но тоа не беше доволно за посакуваниот пласман ...
Rabotnicki3
Европски купови

Кошаркарите на Работнички загубија со убедливи 88:63 на гостувањето кај Парма Перм во Русија и ќе имаат многу тешка задача на реваншот доколку сакаат да се пласираат во следната рунда од квалификациите за ФИБА Еврокупот. Домаќините го добија ...
vojdan igra
Европски купови

Македонскиот ас, Војдан Стојановски со неговиот Бујукчекмече доживеа пораз од Днипро од 89-88 во првиот меч од квалификациите во ФИБА Еврокупот. Војдан и компанија имаа одличен старт на мечот и првите 10 минути ги добија со 27-14, но ...
nenad
Европски купови

Македонскиот репрезентативец, Ненад Димитријевиќ се прикажа во одлично светло на првата пресметка меѓу Хувентуд и Динамо Тбилиси во првата квалификациска рунда за пласман во главната фаза на Лигата на шампионите на ФИБА. Шпанскиот претставник ја оправда улогата на ...
Карпош лошо почна и лошо заврши: „Соколите“ загубија од Калев во ЛШ на ФИБА!

Кошаркарите на Карпош Соколи загубија на домашен терен од Калев со 87-79 во првиот меч од првата квалификациска рунда во Лигата на шампионите на ФИБА. Во дебито во ова натпреварување избраниците на Борче Даскаловски одиграа лошо во првиот ...
8
Европски купови

Најтрофејниот македонски кошаркарски колектив, Работнички го дозна противникот за квалификациите во ФИБА Еврокупот. Клубот од Градски Парк како носител го доби рускиот состав Парма кој беше еден од ривалите што не беше посакуван од тренерот Докузовски и Работнички. ...
Rabotnicki-MZT4
Европски купови

Македонскиот најтрофеен клуб, Работнички поднесе барање за новата сезона да се натпреварува во Европа Купот на ФИБА. Клубот под раководство на Марин Докузовски, првин беше заинтересиран за настап во Лигата на шампиони, но, ги претрка тимот на Карпош Соколи кои први ...
unicaja-malaga
Европски купови

Тимот на Уникаха Малага од наредната сезона повторно ќе ја гледаме во Евролигата и тоа откако вечерва успеа да ја освои титулата во Еврокупот. Тие во мајсторката против Валенсија успеаа да слават на гостински терен со 63-58, со ...
gran-kanarija
Европски купови

Гран Канарија претрпе пораз на домашен терен од екипата на Хапоел во кошаркарскиот Еврокуп, но покрај неуспехот од 79:85, фановите на овој шпански тим ќе се сеќаваат на овој натпревар и по една незапаметена и застрашувачка сцена која ја ...
bo-mccalebb
Европски купови

Кошаркарите на МЗТ Скопје со пораз од Гран Канарија го завршија својот овогодишен настап во Еврокупот. Повеќе од очекувано „металците“ загубија на гостувањето во Шпанија со 87-75 со што ставија точка на лошото „патување“ во ова натпреварување, односно ...