Македонија

Македонија

Visar-Musliu
Македонија

Освојувачот на двојната круна во домашниот шампионат, тимот на Шкендија и дефинитивно ги обезбеди услугите на македонскиот репрезентативец Висар Муслиу. Муслиу изминатите шест месеци ги мина на позајмица во таборот на „црвено-црните“ од Приштина за да денеска биде ...
babunski
Македонија

Македонскиот вицешампион, Вардар денеска ги започна подготовките за новата сезона во која предизвикот е настапот во Лига Европа и домашните натпреварувања. „Црвено-црните“ сега изгледааа сосема поинакво во однос на изминативе сезони, ги нема носителите на играта, капитените како Бобан ...
zoel-bopesu
Македонија

Македонскиот прволигаш Работнички со забрзано темпо прави конкурентен тим за наредната сезона, па во текот на денешниот ден повлече два нови конкретни потези. Прво ја продолжи соработката со искусниот Остоја Стјепановиќ за уште една нова сезона, а потоа ...
micevski-vardar
Македонија

Македонскиот вицешампион Вардар денеска го официјализираше враќањето на Дарко Мицевски во своите редови, со што 26-годишниот фудбалер за врска се враќа во својот матичен клуб, со кого потпиша едногодишен договор. Мицевски во сениорска конкуренција го има носено дресот ...
stevanovic-i-stevic
Македонија

Работнички продолжува со ангажманот на нови фудбалери во пресрет на почетокот на подготовките за новата сезона. По Оливер Пеев и Филип Петковски нови членови на Работнички се српските интернационалци Љубомир Стевановиќ и Душан Стевиќ. И двајцата минатата сезона ...
taulant-seferi1
Македонија

Таулант Сулејманов пред четири години се запиша во историјата на македонскиот фудбал како најмлад дебитант за најсилната фудбалска репрезентација, но во изминативе 24 часа стана топ тема во нашата јавност и на друштвени мрежи поради една непристојна и ...
mirko
Македонија

Македонскиот интернационалец кој имаше одлична сезона во дресот на Славен Белупо е пред трансфер во славниот хрватски клуб, Хајдук Сплит. Како што јавуваат хрватските медиуми, Ивановски веќе се наоѓа во Сплит каде ги извршува неопходните лекарски прегледи пред ...
Grncharov-Sileks
Македонија

Од таборот на Вардар и официјално се збогуваа со шест стандардни првотимци кои во изминатите неколку години го носеа товарот на играта и беа едни од главните алки на тимот во  историскиот пласман во Лига Европа. „Црвено црните“ ...
Gerovski Ljuboten
Македонија

Љуботен се мачеше на натпреварот против Тетекс во финалето на Купот на ОФС Тетово и загуби со 5:1 меѓутоа еден момент успеа да го одбележи овој натпревар. Тоа беше ремек делото на ,,македонскиот Роберто Карлос” фудбалерот на најстариот ...
vardar-kup1
Македонија

Шеснаесет екипи ќе учествуваат со своите јуниорски состави на новото издание на традиционалниот „Куп на пријателство“, а меѓу нив ќе биде и единствениот македонски претставник Вардар. Денеска организаторот го одреди и распоредот на првите две кола, а веќе ...