Свет

Свет

formula4
Свет

Себастијан Фетел и неговата одлична стратегија која го однесе до победа на трката за Големата награда во Бахреин беше вест број еден во мото-спортот во текот на вчерашниот ден, но ако возбудувањата во Формула 1 ни донесоа позитивно ...
EPA/ROLAND WITTEK
Свет

Мик Шумахер полека, но сигурно се пробива во светот на автомобилизмот и со оглед на резултатите на својот славен татко Михаел, нема да биде чудно ако тргне по неговите стапки и во најпрестижната Формула 1. Германецот кој веќе ...
podium-beranovac-2016
Свет

По сите неправди кои Виктор Давидовски ги доживеа оваа сезона во српското првенство кога поради „технички грешки“ не му ја уважуваа пол позицијата, како и расклопувањето на неговиот автомобил од страна на ривалите кои посакуваа да му најдат ...
formulae
Свет

Мерцедес е актуелен шампион во Формула 1, но веќе потпиша договор според кој има обезбедено место за вклучување во Формула Е првенството кое првпат стартуваше во 2014 година. – Електрификацијата ќе има клучна улога во иднината на автомобилската ...
Sneterton
Свет

Вчера на патеката во Снетертон беше одржана шестата трка од британското туринг првенство, но поради инцидентот во првиот круг истата беше прекината, па одново стартувана. Несреќата се случи откако по стартот на трката имаше мал судир меѓу автомобилите на Марк ...
ford 24 casa le mans 2016
Свет

Трката во ГТ класата беше вистинскиот хит на овогодишното издание на најпопуларната трка на издржливост „24 часа Ле Ман“, наспроти финишот во класата на прототипови каде што поради дефект на Тојота во последниот круг, победата отиде кај Порше. ...
ford gt n68 le mans 2016
Автомобили Свет

Возачите на Форд ГТ направија импресивен камбек во трките на издржливост и со освојување на победа и трето место во ГТ класата ја одбележаа 50-годишнината од историската 1-2-3 победа остварена во 1966 година. Победничкото возило со стартен број ...
idze solo pozicija 9
Свет

Од Братислава за „Дерби“, Александар Табаковски Трката на „Словакија ринг“ беше оптимистички очекувана во таборот на македонскиот возач Игор Стефановски – Иџе, пред се поради добрите резултати на тестирањата во подготвителниот период, но наместо тоа повторно технички проблеми ...
idze start vtora trka
Свет

Од Братислава за „Дерби“, Александар Табаковски Мирослав Растовиќ од „Лема Рејсинг“ е инженерот за трка кој раководи со операциите поврзани со подготовка на возилото што го управува Игор Стефановски во ЕТСС серијата. По трката на „Словакија Ринг“ немаше ...
idze vs lalusic
Свет

За „Дерби“ од Братислава, Александар Табаковски Македонскиот возач Игор Стефановски – Иџе денеска се соочи со нови малери во настапот на двете трки од ЕТСС серијата кои се возеа на „Словакија Ринг“ крај Братислава, а во кои тој ...