АВТО МОТО

АВТО МОТО

hamilton-montmelo
Формула 1

Луис Хамилтон победи на Формула 1 трката во Франција и се врати на првата позиција во генералниот пласман во ова натпреварување. Возачот на Мерцедес немаше проблеми на денешната трка и на најдобар начин ги искористи проблемите на Себастијан ...
hamilton-rikard
Формула 1

Луис Хамилтон и Валтери Ботас и на денешните квалификации докажаа дека патеката „Пол Рикард“ им лежи на болидите на Мерцедес, откако беа најбрзи во сите сесии кои се возеа во саботното Ф1 шоу во Франција. Актуелниот светски шампион ...
Photo credit: Red Bull Content Poll / Getty Images
Формула 1

Формула 1 тимот Ред Бул дефинитивно се разделува со Рено по крајот на оваа сезона, а вторник е денот во кој ќе биде официјализирана соработката со новиот партнер. Француски „Лекип“ откри дека австрискиот тим не само што решил ...
Photo credit: Ducati Corse Press
Мото ГП

Хорхе Лоренцо освои втора победа во низа по долгиот пост што го имаше со трансферот во Дукати. Иронично, овие победи на возачот од Палма де Мајорка доаѓаат откако тој пред десетина дена објави дека се сели во Хонда. ...
Photo credit: Ducati Corse Press
Мото ГП

На Хорхе Лоренцо му беа потребни 18 месеци за да стигне до првата победа како член на Дукати, но две недели по големата победа на Муџело, шпанскиот возач покажа дека е во фантастична форма и денеска во Каталонија. ...
alonso-24
Свет

Фернандо Алонсо и неговите тимски колеги успеаја да победат на престижната трка „24 часа Ле Ман“ чие најново издание мина во знакот на Тојота. Јапонскиот производител конечно стигна до првата победа во Ле Ман, а тоа поради послабата ...
gasol-honda
Мото ГП

Хорхе Лоренцо беше најбрз на Монтмело и ја освои пол-позицијата во пресрет на утрешната Мото ГП трка во Каталуња, а позитивен гостин на денешните квалификации во Барселона беше и легендарниот шпански кошаркар Пау Гасол. Гасол е голем вљубеник ...
Photo credit: Ferrari Media Service
Формула 1

Кими Раиконен треба да ја заврши авантурата во Формула 1, бидејќи веќе не може да им парира на најдобрите во ова првенство. Ова е ставот на Мартин Брандл поранешниот Ф1 возач, а денеска стручен коментатор на „Скај Спортс“, ...
andreas-perez
Мото ГП

Монтмело важи за една од најтешките и најкомплицирани патеки во светот поради тоа што проекцијата на истата е мешавина на Ф1 патека и патека за мотоциклизам, а во последните неколку години, за жал патеката во Каталуња полека се ...
Photo credit: Ferrari Media Service
Формула 1

По трет пат сезонава возачот на Ферари, Себастијан Фетел, успеа да се искачи на највисокото место на пиедесталот, со што го презеде врвот во Формула 1 шампионатот од неговиот најголем конкурент Луис Хамилтон. По јубилејната 50. победа, Германецот ...