АВТО МОТО

АВТО МОТО

Mercedes-halo
Формула 1

Задолжителното поставување на „хало“ заштитата на Формула 1 болидите за новата сезона донесе многу дебати и пред се критики од страна на клубовите. Иако е јасно дека безбедноста за возачите ќе биде поголема, проблематично е неговото влијание врз ...
mcl34
Формула 1

Формула 1 тимот Мекларен денеска го претстави болидот за новата сезона кој ја носи ознаката „MCL33“ и означува почеток на соработката на британскиот тим со Рено, чии мотори ќе ги заменат тие на Хонда со кои не беа ...
Toto-volf
Формула 1

Екипата на Мерцедес ја очекува новата Формула 1 сезона како актуелен шампион, а денеска германскиот тим го претстави и болидот кој ја носи ознаката „W09“ и на кој првпат е вметната и „хало“ заштитата за возачот. Воведувањето на ...
007 idze vo boks so mk zname zolder 2017
Македонија

Како ретко кој македонски спортист, македонскиот возач Игор Стефановски – Иџе добива признанија за успесите кои ги постигна како во трките на ридски патеки (две титули европски шампион), така и во трките на кружни патеки (лани славеше на ...
vule dimushevski afm 2018
Македонија

Поранешниот македонски автомобилист, Александар Димушевски – Вуле, ја организираше трката на кружни патеки во Скопје во текот на октомври, кога при инцидент на патеката и самиот тој доживеа тешки повреди. На денешното Вонредно собрание на АФМ, тој беше ...
viktor davidovski afm
Македонија

Иницијативниот одбор за промени во Автомобилистичката федерација на Македонија на денешната седница на собранието го собра мнозинството клубови кои имаат решение за дејност бавење со спорт, по што беа именувани нови лица на раководните функции, како и во ...
nikola popevski jugo 2017
Македонија

Состојбата во македонскиот автомобилизам беше влошена откако голем дел од клубовите беа исклучени од Автомобилистичката федерација на Македонија (АФМ) во 2010 година, по што неколку години во низа не беа организирани државни првенства. Поради сето ова, Иницијативен одбор ...
EPA/DIEGO AZUBEL
Свет

Фернандо Алонсо реши покрај во Формула 1 шампионатот, во 2018 година да настапува и во Светското првенство во издржливост (WEC), а организаторите направија вистински хаос за да му излезат во пресрет на Шпанецот и неговиот тим Тојота. Откако ...
F1-gridkids
Формула 1

Новата сезона во Формула 1 ќе донесе неколку промени диктирани од промената на сопственикот на шампионатот, а една од нив ќе биде исфрлувањето на „грид“ девојките кои беа еден вид традиција и заштитен знак за првенството. Не мина ...
formula-grid
Формула 1

Новите водечки луѓе во Формула 1 најавија дека ќе направат неколку значајни промени во „најбрзиот циркус“ во светот во пресрет на новата натпреварувачка сезона, а ако првиот преземен чекор беше отстранувањето на популарните „грид девојки“ во воведот на ...