Поврзете се со нас

Македонија

Бутел преку Мулти Есенс до прва победа во Суперлигата

Објавено

на

foto:www.facebook.com/rkmultiessence

Екипата на Бутел ја забележа првата сезонска победа во Суперлигата и тоа откако го надигра дебитантот во ова натпреварување Мулти Есенс.

Поискусниот тим се избори за славје од 33-28 и тоа во средба во која разликата ја направи во второто полувреме. Мулти Есенс водеше и со пет разлика во првиот дел, ама на пауза се замина со резултат 16-16. По одморот избраниците на Кузманоски беа на повисоко ниво и успеаа да го оправдаат статусот на фаворити.

Ѓоргиевски, Иваниќ и Николов дадоа по шест голови за победникот, додека кај домаќините се истакна Узунчев со осум реализации.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни