Поврзете се со нас

Германија

Бундеслигашот има нов тренер: Херта го соопшти наследникот на Лабадија

Објавено

на

blank

Бундеслигашот Херта Берлин одлучи да повлече драстичен потег по поразот од Вердер Бремен во шампионатот, па отпуштени беа спортскиот директор Михаел Прец и тренерот Бруно Лабадија.

Денеска клубот од германската престолнива веќе го назначи наследникот на Лабадија-тоа е легендата на клубот Пал Дардаи. Поранешниот унгарски репрезентативец 14 години мина како играч во Херта за да од 2015 до 2019 година и го води овој клуб.

Ова значи дека за Дардаи ќе биде втор мандат како тренер на бунделсигашот со кого потпиша договор до летото 2022 година.

Во моментот екипата се наоѓа на 14 место со 17 бодови по 18 одиграни кола.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни