Поврзете се со нас

Италија

Буфон постави уникатен рекорд па порача: Најважно е што не стигнав дотука ползејќи…

Објавено

на

blank

Џиџи Буфон ја сочува својата мрежа на дуелот меѓу Јувентус и Кротоне, а покрај задоволството од победата на неговиот тим, новинарите го потсетија дека постигнал важен рекорд.

За искусниот италијански голман ова беше 654 настап во Серија А, а со тоа стана фудбалер со најмногу настапи во историјата во европските Топ 5 првенства.

Буфон зад себе ги остави Герет Бери (Премиер лига), Андони Зубизарета (Ла Лига), Микел Ландро (Лига 1) и Карл-Хајнц Кербел (Бундеслига), четворка со над 600 настапи и лидери во своите првенство во однос на овој рекорд.

– Најважно е што не стигнав до оваа бројка лазејќи, туку скокајќи, тоа ме прави посебно горд и дава значење на оваа бројка.

– На секој тренинг ги мерам скоковите, тогаш кога нема да ми се допаѓа бројката, ќе почнам да размислувам за повлекување, – изјавил Буфон.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни