Поврзете се со нас

Меѓународни настани

Брејди не размислува за пензија, го продолжил договорот со Тампа Беј

Објавено

на

НФЛ легендата Том Брејди  не планира да се пензионира, а тоа го докажа со продолжувањето на договорот со неговиот актуелен тим Тампа Беј.

Брејди неодамна го освои првиот „Супер Боул“ со Баканирс и постави нови рекорди, а неговиот клуб објави дека тој ќе остане во Тампа најмалку до сезоната во 2022 година, кога веќе ќе биде на 45-годишна возраст.

Триумфот над Канзас Сити значеше дека Брејди стигна до седмиот трофеј во престижната НФЛ, но тој веќе најави дека оди и на осма, мотивирајќи го клупското раководство да работи на задржување, па и засилување на тимот.

Баканирс не објавија на колку години потпишала првата ѕвезда, но потврдија дека ќе остане во тимот и по 2022 година.

Заедно со дваесетте сезони минати во Њу Ингланд Патриотс, Брејди има најмногу тачдаун додавања во историјата на НФЛ, три пати е избран за МВП на лигата и пет пати за МВП на „Супер Боул“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни