Поврзете се со нас

Светски првенства

Бразилците погодени и од вирус, неколку репрезентативци висат за дуелот со Швајцарија

Објавено

на

Foto:twitter.com/CBF_Futebol

Бразилската репрезентација стартуваше на мундијалот со победа и важни три бода, но на одреден период ги загуби Нејмар и Данило.

Двајцата стартери заработија повреди на зглобот на ногата на дуелот со Србија и неизвесно е кога ќе бидат подготвени за враќање во составот, додека е веќе јасно дека сигурно ќе ги пропуштат натпреварите од групната фаза.

Но, тоа не е единствениот проблем на селекторот Тите во пресрет на утрешното соочување со Швајцарија.

Бразилските медиуми објавија дека во националниот тим се проширил и стомачен вирус, па уште неколку фудбалери не биле во состојба да тренираат рамноправно со колегите.

Најмногу на удар биле Алисон, Пакета и Ентони, тројца репрезентативци кои пропуштиле неколку тренинг сесии и за кои последната одлука веројатно ќе биде донесена непосредно пред мечот.

Бразил и Швајцарија досега имаат по една победа, па ова ќе биде и соочување за првото место во групата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни