Поврзете се со нас

Англија

Брајтон му зема мерка на Јунајтед, Тотенхем и Сити со пресврти до важни победи (Видео)

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/OfficialBHAFC

Манчестер Јунајтед уште еднаш ги разочара фановите и тоа со пораз на домашен терен од Брајтон (1:3), што само дополнително го зголемува притисокот над менаџерот Ерик тен Хаг, кој и онака беше цел на многу критики од почетокот на сезоната.

Шампионот Манчестер Сити мораше да прави пресврт, но го победи Вест Хем во Лондон, а Тотенхем направи неверојатен пресврт во завршните моменти од средбата против Шефилд Јунајтед на домашен терен.

Брајтон поведе преку Велбек, Грос зголеми во вториот дел, а Жоао Педро зголеми на 0:3 за многу непријатна ситуација на „Олд Трафорд“, која во продолжение Межбри не успеа премногу да ја неутрализира со погодок за 1:3.

Сити со истиот резултат го победи Вест Хем, а головите ги постигнаа засилувањето Доку, како и Силва и Халанд, чиј ефект донесе важни три бода за гостите од Манчестер.

Тотенхем предизвика вистинска еуфорија пред своите навивачи, кои веќа беа соочени со шокантен пораз од Шефилд на домашен терен. Ришарлисон во 98. минута израмни, а три минути подоцна Кулушевски донесе целосен пресврт за победа од 2:1 за лондонскиот состав.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни