Поврзете се со нас

Англија

Брајтон им ги продолжи договорите на двајца ветерани

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/OfficialBHAFC

Амбициозниот Брајтон сезонава не успеа да се доближи до резултатите од претходната сезона, но фановите ќе го паметат првиот настап на „галебите“ во европските купови и фактот дека дополнителните обврски и големиот број повреди влијаеја на ефектот во домашното првенство.

Тимот предводен од Роберто Де Ѕерби веќе ја планира следната сезона, а Брајтон се пофали со нови договори за ветераните Џејмс Милнер и Дени Велбек.

Играчите со историја во многу поголеми и поуспешни англиски клубови имаат важна улога во Брајтон, па затоа и дефинитивно е потврдено нивното останување и следната сезона.

38-годишниот Милнер потпишал нов едногодишен договор, додека пет години помладиот Велбек ставил потпис на двегодишен договор со Брајтон.

Велбек веќе постигна 25 гола на 123 натпревари во дресот на Брајтон, а на Милнер му требаат уште 20 премиерлигашки настапи за да го собори рекордот на Герет Бери (653 настапи во ПЛ).

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни