Поврзете се со нас

Формула 1

„Бомба“ на Еклстоун: Хамилтон размислува да се повлече од Ф1

Објавено

на

Луис Хамилтон доживеа големо разочарување во последната Ф1 трка за оваа година, трка во која победата му избега во последен момент, а со тоа титулата која заврши во рацете на најголемиот конкурен Макс Ферстапен.

Сити тие случувања на Големата Награда на Абу Даби можат да донесе сериозни потреси во Формула 1 затоа што седумкратниот шампион Хамилтон размислува да се повлече, да и стави крај на кариерата.

Оваа информација ја сподели поранешниот прв на најбрзиот циркуз на светот, Берни Еклстоун кој до ова дошол по разговорот што го имал таткото на Британецот.

-Пред неколку дена разговарав со неговиот татко (Ентони) и веднаш сфатив дека не сака да зборува за иднината на својот син, па нашата тема беше исклучиво за бизнис… Мислам дека Хамилтон ќе се повлече дека нема да вози во годината која престои. Разочарувањето што го доживеа во Абу Даби е преголемо и го разбирам… Сега кога е изедначен со Михаел Шумахер со седум титули, идеален момент е да го исполни својот сон и да стане моден претприемач, -вели Берни за швајцарски Блик притоа пораувајќидека мислењето го заснова исклучиво на лична интуиција.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни