Поврзете се со нас

Атлетика

Болт откри зошто смета дека Роналдо е подобар фудбалер од Меси

Објавено

на

Јусеин Болт не е активен во атлетиката, но остана голема спортска ѕвезда со многу рекорди зад себе.

Во исто време тој е и голем фудбалски фан, кој и во последното интервју му дал предност на Кристијано Роналдо во споредбите со Лионел Меси.

– Тешко ми е да одлучам бидејќи навивам за Аргентина, но истовремено сум и голем фан на Роналдо.

– Му се воодушевувам на Роналдо уште од времето кога играше за Манчестер Јунајтед, бидејќи сум фан на англискиот клуб. Мислам дека тој има нешто повеќе од Меси затоа што успеа да се докаже во повеќе квалитетни европски лиги. Затоа го избирам Роналдо во оваа вечна споредба.

– Не треба да се заборави и на младите фудбалери со голем потенцијал, Мбапе на пример. Возбуден сум за тоа што ќе ни го понуди фудбалската иднина, – изјавил Болт.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни