Поврзете се со нас

Германија

„Биковите“ му овозможија прво домашно славје на Мајнц, Баерн „трие“ раце (ВИДЕО)

Објавено

на

blank

Баерн Минхен веќе го години доминира во Бундеслигата, а една од причините за тоа е што неговите ривали за врвот не можат да се справат со помалите екипи во шампионатот и со тоа му оствараат простор, пат кон нови успеси.

Уште еден пример за тоа се попладневните резултати каде РБ Лапциг изгуби од аутсајдерот Мајнц 05 со 3-2. Ова за фудбалерите на Мајнц беше само второ славје сезонава, прво на домашен терен со тоа што до истото дојдоа откако двапати губеа.

Имено „биковите“ водеа со 1-0 и 2-1, но домаќините го возвраќаа ударот за да во 50 преку Бареиро дојдат до целосен пресврт за 3-2, предност која ја сочуваа до самиот крај.

Баер Леверкузен пак загуби до Волфзбург со 1-0 со голот на Баку во првото полувреме.

Со оглед на тоа што вчера и Дортмунд загуби, составот на Баерн ако утре слави против Шалке ќе дојде до 42 бод или ќе има плус седум во однос на Лајпциг и десет повеќе од Леверкузен и Волфзбург.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни