Поврзете се со нас

Европски купови

Бидасоа Ирун му одржа лекција на Еурофарм Пелистер

Објавено

на

Македонскиот вицешампион, Еурофарм Пелистер претрпе убедлив пораз од Бидасоа Урун (32-20) во мечот од 5. коло на Европската лига на ЕХФ.

Шпанскиот претставник беше доминантен на овој меч на кој постојано го диктираше темпото, резултатот, водството кое го имаше од самиот почеток, па се до крајот. Домаќините со добра игра се стекнаа се предност од осум гола по првите 30 минути (20-12), ама тука не застанаа и во продолжението ја зголемија позиитвата за конечни на крајот плус 12.

Хенеберг и Танкоски со по четири погодоци беа први стрелци, кај победникот Угарте Кортес беше лидер со шест голови.

Наредната седмица Пелистер ќе го пречека тимот на Бидасоа Ирун во Битола.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни