Поврзете се со нас

Лига Европа

Безвременскиот Хоакин со магичен гол постави рекорд во Лига Европа (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/RealBetis_en

Хоакин Санчес беше дел од тимот на Шпанија кој играше на Светското првенство во 2002-ра година, а две децении подоцна, легендарното крило на Бетис се уште е активно и доби статус на безвременски фудбалер.

Иако најави дека ќе оди во пензија по освоениот трофеј во Купот на крајот од минатата сезона, Хоакин беше премислен од фановите, играчите и водечките структури на Бетис, па откако го продолжи договорот за уште една сезона, сега стана рекордер во Лига Европа.

Бетис вчера го победи Лудогорец со 3:2 во возбудлив меч на „Бенито Виламарин“, а потегот на средбата го имаше токму капитенот на домашниот тим од Андалузија.

Хоакин постигна магичен гол за водство од 2:0 и уште еднаш ја покажа својата класа, но тоа му донесе и историско достигнување во второто по ранг најдобро натпреварување на стариот континент.

Со 41 година и 56 дена, Хоакин стана најстар и највозрасен голгетер во историјата на Лигата на Европа.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни