Поврзете се со нас

Свет

Беше незадржлив: Разиграниот Димитријевиќ му донесе победа на Уникс

Објавено

на

foto: www.unics.ru

Македонскиот репрезентативец, Ненад Димитријевиќ со ново блескаво издание му овозможи нова победа на Уникс Казањ во ВТБ лигата.

Актуелниот првак го надигра Енисеј на домашен терен со 91:80. Уникс имаше проблеми во првиот период кој го заврши со негатива од пет поени (17-22), меѓутоа веќе во вторите 10 минути одигра маестрално (28:15) и на пауза замина со позитива од 45:37.

Избраниците на Перасовиќ ја одржуваа оваа предност во продолжението и со тоа дојдоа до посакуваниот резултат пред престојното дерби со ЦСКА Москва.

Димитријевиќ го имаше на сите страни, ги исполни сите најважни категории, па така неговиот учинок беше 19 поени, 8 скока и 7 асистенции. Поефикасен од него беше само Најт со 21 поен.

ЦСКА на нашиот стратег Емил Рајковиќ славеше над Руна Баскет со 80:74. Дербито меѓу Уникс и „армејците“ е закажано за 23 ноември од 17:30 часот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни