Поврзете се со нас

Шпанија

Беше европски првак и најдобар стрелец во Ла Лига – сега на 43 години има нов клуб

Објавено

на

Foto:x.com/UD_Rotena

Дaни Гуиза некогаш беше најдобар стрелец во шпанската лига и европски шампион. Сега има 43 години, но се уште игра. УД Ротена, клуб од шпанската шеста лига, објави дека Гуиза е нивниот нов играч.

„Европскиот шампион ќе ни донесе искуство и голови“, стои во официјалното соопштение.

Гуиза имаше прилично уникатна фудбалска кариера. Тој експлодираше на 27-годишна возраст во една од неговите први вистински сезони во највисокото ниво на шпанскиот фудбал. Во сезоната 2007/08 постигна 27 гола во Ла Лига во дресот на Мајорка и со тоа ја освои титулата најдобар стрелец.

Луис Арагонес по одличните игри го повика во шпанската репрезентација. Тој се појави на Евро 2008 и постигна два гола на патот до титулата европски првак. Погоди против Грција во групната фаза и против Русија во полуфиналето. Вкупно за Шпанија играше 21 пат и постигна шест гола.

По еврото замина во Фенербахче каде остана три години, а по една сезона мината во Хетафе се посвети на егзотични дестинации и на тој начин играше во Малезија и Парагвај. Во последните години тој игра за клубови од пониска лига од Кадиз, неговата родна покраина.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни