Поврзете се со нас

Англија

Бербатов за ќотекот што го добивал од Видиќ: Не сакав да играм со него, ќе му кажев…

Објавено

на

Димитар Бербатов мина неколку одлични години во таборот на Манчестер Јунајтед од 2008 до 2012, период во кој со клубот ги освои сите титули во Англија, светското клупско првенство, а беше и вицешампион на Европа во кампањата 2008-2009.

Бугаринот се наврати на тие времиња и откри колку било тешко, напорно на тренинзите, особено кога за ривал ќе го имал големиот борец Немања Видиќ.

-Доаѓањето во Јунајтед беше врвот на планината за мене. Играчите околу мене беа џинови. На моменти знаеше да биде застражувачки. Ако не можете да останете на нозе-на тренинг и соблекувалната, тоа не е добра работа. Мора да знаете како да се одбраните на тренинг. Понекогаш Браун ќе ме „шутнеше“ и јас ќе му кажев „што ти е по ѓаволите“.

-Вида [Видиќ] сите ги „шутираше“. Стоеше на тревата со став: баш ми е гајле кој си, ќе добиеш ќотек. Не сакав да играм против него. Ќе му кажев „брат можеш ли малку да олабавиш“? Нема шанси. Беше тешко, ама одлично време, -истакна Бербатов.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни