Поврзете се со нас

Балкан

Бербатов со судска одлука доби право на претседателски избори во бугарската федерација

Објавено

на

Димитар Бербатов добил судска одлука со која Бугарската фудбалска федерација ќе треба да организира претседателски избори, а тој ќе му биде противкандидат на актуелниот предводник, Борислав Михајлов.

Михајлов беше претседател до 2019 година, кога поднесе оставка по расистичкиот скандал во Софија, односно сериозните навреди кои беа упатени на сметка на англиските репрезентативци за време на гостувањето во бугарската престолнина.

Михајлов тогаш се повлече, но две години подоцна повторно се врати на функцијата, повлекувајќи ја оставката, без да овозможи избори на кои Бербатов најави кандидатура.

Одлуката на судот сега наложува дека мора да има избори, по што избраниот претседател ќе си добие регуларен мандат.

– Веќе ги информиравме ФИФА и УЕФА за одлуката.

– Ако федерацијата одбие, ние ќе ги организираме изборите. Се надевам дека УЕФА ќе испрати свои претставници, – изјавил Бербатов.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни