Поврзете се со нас

Англија

Бербатов ја посочи клучната грешка која ја прави Хојлунд

Објавено

на

Foto:twitter.com/ManUtd

Расмус Хојлунд пристигна како огромно засилување за нападот на Манчестер Јунајтед во текот на летниот преоден рок, но младиот Данец доби преголемо одговорност за негова возраст и засега има доста бавна адаптација на англискиот фудбал.

Познатите критичари се почесто го напаѓаат поранешниот фудбалер на Аталанта, од една страна поради лошите голгетерски бројки зад неговото име, но последно и поради нереализираните шанси кога ќе влезе во добра прилика за гол.

Хојлунд дефинитивно не ја добива потребната поддршка од крилните фудбалери на Јунајтед и не добива топки за централен напаѓач, па Димитар Бербатов смета дека Данецот си го прави најголемиот проблем кога се обидува да помогне далеку од местото кадешто е најдобар.

– Кога ги гледате натпреварите на Јунајтед, брзо сфаќате дека Хојлунд не добива многу употребливи топки. Но, дури и кога ќе добие, реакцијата не е баш најдобра. Од мојата анализа како поранешен напаѓач, можам да сфатам дека тој брзо се нервира и се иритира кога не добива топки. Сака да биде поинволвиран, а кога го прави тоа, почнува да прави други работи и самиот си ги комплицира работите.

– Наместо да седи во шеснаесетникот, прави други работи надвор од него и потоа е изморен кога треба да ја завршува акцијата. Јас верувам во него и верувам дека ќе се поправи. Тој не треба да прави непотребни излети на крило, треба само да ја чека својата шанса и да истрча пред дефанзивците во шеснаесетникот. Треба да биде подготвен кога ќе добие топка, дури и ако е само една шанса на меч. Имам големи симпатии кон него и знам колку е тешко да се излезе од дупката во која е паднат цел тим. Добра вест за него е тоа што е многу млад и што иднината е пред него. Сепак, најдобро ќе биде што поскоро да постигнува голови, бидејќи на напаѓачите им се суди само за тоа, – вели Бербатов.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни