Поврзете се со нас

Шпанија

Белингам ги воодушевува фановите, но и своите соиграчи: Роден е да одбележи една ера во најголемиот клуб! (Фото)

Објавено

на

Foto:twitter.com/realmadrid

Реал Мадрид ја надигра Осасуна во секој поглед и оствари убедлива победа од 4:0, но повторно во прв план се најде Џуд Белингам кој се покажува како неверојатно засилување за „кралевите“ на стартот на сезоната.

Сите во Мадрид беа запознаени со фудбалските квалитети на англискиот репрезентаитвец, но сепак ниту најголемите оптмисти не очекуваа дека ќе има ваков учинок на голгетерски план.

Белингам постигна десет гола во првите десет официјални меча за Реал Мадрид, а такво нешто претходно само му успеа на Кристијано Роналдо кој е најдобар голгетер во историјата на клубот.

Џуд денеска постигна два и продолжи да ги фасцинира фановите, но и своите соиграчи кои не штедеа комплименти за него по крајот на мечот.

– Џуд е неверојатен. Роден е да игра за Реал Мадрид и да одбележи една ера во најголемиот клуб во светот, – изјави Винисиус, а се јави и Дани Карвахал.

– Еднос тавно се прави добро со топката. Дава голови, дели асистенции, се бори за тимот. Сите гледаме каков играч добивме. Не е лесно да се облече дресот на Реал и да се игра вака. Кога го облекува дресот, како да облекува мантил од суперхерој и се прави феноменално со топката, – изјави Дани.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни