Поврзете се со нас

Велосипедизам

Белгискиот велосипедист кој падна од мост им се враќа на тренинзите

Објавено

на

Белгискиот велосипедист Ремко Евенпул е сметан за еден од најперспективните таленти во овој спорт, но минатата година доживеа голем пех за време на трката „Џиро ди Ломбардија“ во Италија.

Евенпул излета од патеката и за да биде полошо, тоа го направи минувајќи на мост, по што доживеа пад од околу 5 метри.

20-годишниот Белгиец заработи фрактура на карлицата, а шест месеци подоцна почнал повторно да тренира, најавувајќи го враќањето на натпреварите.

Шокантен инцидент: Велосипедист падна од мост за време на „Џиро ди Ломбардија“ (Видео)

Неговиот тим потврдил дека прегледите покажале целосно заздравување и рехабилитација на Евенпул, па тој може да му се врати на својот велосипед.

Во својата изјава за белгиските медиуми, Евенпул најави дека негова цел е учество на „Џиро д’Италија“, велосипедската трка околу Италија која започнува на 8. мај во Торино.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни