Поврзете се со нас

Светски првенства

Белгиски репрезентативец го изведе најсреќното забивање во историјата на кошарката (Видео)

Објавено

на

Белгија ја декласираше Словачка и со победа од 102:59 се пласираше во наредната рунда квалификации за Светското првенство во кошарка, но овој меч ќе остане во сеќавање и по забивањето на најдобриот играч на паркетот.

Ретин Обасохан беше најдобар поентер со 18 поени за 19 минути минати на паркетот, но репрезентативецот на Белгија се погрижи и за една неверојатна ситуација во која имаше голема среќа.

Првично се чинеше дека Обасохан се посрамоти при еден обид за забивање, но среќата го послужи и всушност режираше едно од најлудите забивања во историјата на кошарката.

Топата се одби високо од обрачот по обидот на Ретин, но потоа топката чудесно со врати на вистинско место и ги зачуди сите присутни на теренот.

Соиграчите на Ретин се фаќаа за глава, а ФИБА го посочи моментот како видео на денот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни