Поврзете се со нас

Шпанија

Барселона со фантастична акција го „скрши“ Алавес, Де Јонг го израдува Чави (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/FCBarcelona

Барселона долго се мачеше на гостувањето во Виторија и се чинеше дека тимот на Чави Ернандес ќе доживее ново непосакувано разочарување, но во завршницата од мечот, неговите избраници го скршија отпорот на Алавес со фантастична акција.

Каталонскиот великан не брилјираше на тешкиот терен за игра и имаше проблеми да воспостави посакувана рамнотежа во текот на цел меч, но гостите од „Камп Ноу“ изработија една перфектна акција во 87-та минута и таа беше доволна за да се освојат драгоцени три бода.

Барселона се искачи на петтото место на табелата и има само еден бод помалку од четвртопласираниот Атлетико кој вчера драматично славеше над Валенсија, а најзаслужни за тоа се Жорди Алба, Феран Торес и Френки Де Јонг.

Првите двајца ја креираа одличната акција, а Холанѓанецот имаше рутинска реализација и успеа да го израдува Чави кој не ги криеше емоциите крај аут линијата.

За Барселона ова беше четврто гостување во низа во Ла Лига, па така билансот од две победи и две реми средби го носат тимот во добра ситуација да верува во топ четири пласман.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни