Поврзете се со нас

Евролига

Барселона одигра историска партија и го освои третото место во Евролигата (ВИДЕО)

Објавено

на

Екипата на Барселона го победа Олимпијакос и го освои третото место за оваа сезона во Евролигата.

Каталонскиот гигант во „малото финале“ славеше над гркиот претставик со 84-74 и со тоа колку толку ја залеши раната по болниот пораз од Реал Мадрид во полуфиналната рунда. Избраниците на Јасикевичиус добија три од четирите четвртини и заслужено дојдоа до триумф во дуелот во кој испишаа нова историја кога се во прашање фајналфор турнирите.

Имено Барса имаше 23 асистенции (најмногу Калатес 13) што е најголема бројка на завршната сцена во најквалитетното европско натпреварување.

Миротиќ со 19 поени беше прв стрелец кај победникот, поразените пак го имаа најрасположениот играч Везенков со 20 поени и 11 скокови.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни