Поврзете се со нас

Шпанија

Барселона ја потврди разделбата со уште еден ветеран (Видео)

Објавено

на

foto: https://www.facebook.com/fcbarcelona

Шпанските медиуми денеска шпекулираа дека Барселона летово ќе се раздели со уште еден од своите најискусни фудбалери, а неколку часа подоцна клубот ја потврди информацијата.

Жорди Алба заминува по сезоната во која Барса ја врати шампионската титула по четири години, тоа го потврди и левиот бек преку социјалните мрежи, како и клубот кој објави специјално видео за оваа намена.

Алба бил дел од младинската академија на Барса, а откако ја напуштил, го носеше дресот на Гимнастик, Корнелја и Валенсија, по што во 2012 година се врати во матичниот клуб.

Повеќе од деценија подоцна, Алба заминува со 17 освоени трофеи, со 458 настапи и 29 постигнати голови во дресот на шпанскиот великан.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни