Поврзете се со нас

Шпанија

Барселона ја неутрализира Севилја и дојде до важен триумф на „Рамон Санчес Писхуан“ (ВИДЕО)

Објавено

на

blank

Фудбалерите на Барселона се изборија за триумф над Севилја од 2-0 во дербито на 25. коло во Примера.

Ова беше средба во која двете екипи ги посакуваа трите бода се со цел да останат во игра за титулата во шампионатот, но каталонците беа подобри, поквалитетни, ги неутрализираа домаќините кои немаа ниту една вистинска закана кон голот на Марк Андре Тер Штеген.

Од друга страна пак Барса даде два погодоци, еднаш ја затресе и рамката од голот на домаќините преку Дест и сосема заслужено дојде до победата која е исклучително важна како во Примера така и за Купот на Шпанија со оглед на тоа што избраниците на Куман против истиот овој противник за неколку денови ќе мораат да бркаат негатива од 2-0 за пласман во финалето на ова натпреварување.

Меси беше директно инволвиран во двете клучни акции, во првата ја имаше улогата на асистент при погодокот во Дембеле во 29 минута, додека пак во 85 сам стрелаше и ги потврди трите бода.

Барса сега има 53 и на втората позиција зад Атлетико (55), тим кој има и одиграно два натпревари помалку.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни