Поврзете се со нас

Шпанија

Барселона го уништи Баерн, трет пораз во низа за Звезда

Објавено

на

Foto:twitter.com/FCBbasket

Евролигата донесе нови пет возбудувања оваа вечер и гледавме натпревари во пет арени, а ако Валенсија го претрпе првиот пораз, Барселона продолжи со стопроцентен ефект и по четири одиграни меча.

Валенсија загуби од Анадолу Ефес со 77:73, Барселона беше брутална и му нанесе неверојатно тежок пораз на германскиот шампион Баерн. Каталонскиот великан делува разиграно на стартот на новата сезона и без Миротиќ во тимот, па вечерва славеше на домашен терен со 98:59.

Разликата од речиси 40 поени доволно говори за разликата во квалитет во овој момент, а тоа го кажува и табелата која вели дека Барселона е прва, а Баерн 10-ти со половичен ефект од две победи и два порази.

По ветувачкиот старт и остварената победа, Црвена Звезда ја бележи првата криза во новата сезона во Евролигата, бидејќи третиот пораз во низа дојде на гостувањето во Италија.

Виртус Болоња беше подобра и славеше со 85:79, пред се благодарение на далеку подоброто издание кое го имаше од српскиот тим во првото полувреме.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни