Поврзете се со нас

Шпанија

Барселона го преживеа „Ел Садар“ и го задржа чекорот со Реал (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:twitter.com/PSG_English

Екипата на Барселона се избори за триумф на гостувањето во Памплона кај Осасуна, победа со која не дозволи Реал Мадрид дополнително да им побегне на прволигашката табела.

Актуелниот шампион одново покажа низа на слабости, ама дојде до целта со славје од 2-1. Многу повеќе се очекуваше од избраниците на Чави Ернандес особено ако се знае дека Осасуна имаше тешко гостување кај Бриж во европските купови.

Меѓутоа Барса имаше проблем да се наметне и многу порано да го реши противникот, па мораше до самиот крај да стравува за трите бода.

Кунде во судиското продолжение на првото полувреме погоди за водство на Барса. Овој резултат беше активен на семафорот до 76 минута кога Авилја даде убав гол за 1-1.

Гостите потоа тргнаа во нападот и во 86 минута добија пенал кој го изнуди и потоа реализираше Левандовски.

Првакот сега има 10 бода исто како и Џирона, додека лидерот Реал има 12 поени.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни