Поврзете се со нас

Евролига

Барселона го потврди првото место, супер важна победа за „кралевите“ (ВИДЕО)

Објавено

на

blank

Екипата на Барселона славеше над Фенербахче во Истанбул (82-73) и го потврди првото место во Евролигата.

Ова за каталонците беше 24 триумф со што се недостижни за ривалите, односно ја освоија „титулата“ во регуларниот дел во најквалитетното европско натпреварување. Курич со 16 поени беше најефикасен играч, зад него останаа Дејвис (13) и Миротиќ (12).

Кај Фенер се истакна американскиот центар О’Квин со 17 кошеви.

Реал Мадрид го доби Олимпијакос со 72-63 и направи голем исчекор кон Топ 8, односно плејофот во Евролигата. Расположен за игра беше аргентинскиот репрезентативец Дек со 18 поени и 5 скока, додека Таварес застана на 15 кошеви и 8 скокови.

Најсветла точка кај поразените беше Везенков со 22 поени.

Останати резултати:

Алба Берлин-Валенсија 86-90

ЦСКА Москва-Химки 97-72

Зени-Асвел 87-53

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни